Namn:
E-postadress:
Telefonnummer:
Information:
 

Vi uppskattar all information som kan göra vår databas mer komplett. Vi vill gärna identifiera människor, platser och ögonblick.

Du lämnar så mycket kontaktinformation du vill. Inga fält är obligatoriska. Informationen sänds till kalixbilder@kalix.se och lagras i bilddatabasen tillsammans med namnet på uppgiftslämnaren.
Gå tillbaka
Beställ en högupplöst kopia av bilden
Gå till förstasidan
Kalix första lasarett.
Sjukstuga Lasarett Sjukhus
1923
Hultin, Olga Kalix
Kalix
Den tidigare sjukstugan i Kalix bestod av ett äldre bostadshus som donerats 1885 till Nederkalix socken av patron J.August Bergman, blev senare ombyggt och använt som enda sjukstuga till 1923. Nya byggnaden uppförs här i tegel med två våningar plus källarplan, en souterrängvåning med bl.a. utrymmen för kök, tvätt, bad, personalrum. Två operativa våningar för sjuksalar och operationssal. Vindsvåning med bostadsrum för personal och förråd. Ytterligare två våningar tillkom senare. Byggnadsarbetena utlämnas på entreprenad till Byggnadsfirman Rosenström och Larsson i Luleå. Med Robert Rosenström som ansvarig för byggnadsarbetena. Totala kostnaden för Nederkalix sjukstuga uppges till 492 083 kr varav byggnadsarbetena 237 856 kr. Norrbottens Läns Landsting bidrog med 150 000 kr till byggnadskostnaderna. Sjukstugan invigdes söndagen den 2 december 1923 och togs omedelbart i bruk. Landstinget övertog sjukstugan 1937. Bildarkivet tar gärna emot kompletterande information om bilden.
Kalix kommun / Bildarkivet
Kalix kommun / Bildarkivet
Påsiktsbild
4166


Det här är en presentation av Kalix kommuns bildarkiv. Teknik från SKOBA.